Od 1 maja 2021 r. w każdym z 429 nadleśnictw Lasy Państwowe wyznaczą nowe obszary leśne. To oznacza, że zwolennicy bushcraftu będą mogli uprawiać swoje pasje bez łamania prawa.
Pilotażowy program ruszył już w ubiegłym roku, a jego efekty zaskoczyły leśników, którzy postanowili, że teren do nocowania na dziko będzie liczył ok. 1500 ha.
Miłośnicy nocowania w lesie będą musieli stosować się do ustalonego regulaminu. Nocujący będą mogli na ich terenie używać kuchenek gazowych pod wyznaczonymi warunkami. Rekomenduje się użycie własnego hamaka, a w przypadku namiotu należy zrobić to na trwałej nawierzchni, bez uszkodzenia runa leśnego. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Biwakujący będą musieli przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie.
Okres pilotażu pozwolił leśnikom przekonać się, że uprawianie survivalu i bushcraftu nie tworzy zagrożeń dla lasu i innych osób.
Sam programu ma pokazać, że nocowanie w lesie to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury. Skierowany jest do wszystkich zainteresowanych, nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców. Jest to ciekawa propozycja spędzenia weekendu czy wakacji dla wszystkich, którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem. Jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale i lubiących dreszczyk emocji.
Hamaki turystyczne dostępne są w naszym sklepie online, do końca marca br. kupisz z rabatem -15%.
Używamy ciasteczek, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich preferencji.
Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.
Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.