Budowę skweru, jakiego w mieście jeszcze nie było, planowano w chorzowskim kampusie Uniwersytetu Śląskiego od trzech lat. Marzenia udało się urzeczywistnić dzięki współpracy uczelni i miasta.
Wielofunkcyjna strefa aktywności, która ma być miejscem relaksu i międzypokoleniowej integracji, otwarta została w poniedziałek. Powstała przy ul. 75. Pułku Piechoty w Chorzowie, w sąsiedztwie Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Oddany do użytku siedem lat temu obiekt, nazywany śląskim Harvardem, to jeden z najnowocześniejszych kompleksów naukowo-dydaktycznych w Polsce. Uczelnia chciała, by także jego otoczenie było wyjątkowe. Koncepcję wielofunkcyjnej strefy aktywności opracowała pracownia SLAS Architekci z Katowic.
Beton i drewno wygrały z kolorowymi tworzywami
W nowym kompleksie znalazło się miejsce na wieloosobowe hamaki oraz drewniane leżaki. Zjeżdżalnie i miejsca do siedzenia wkomponowano w sztuczne górki. Zaplanowano również boiska do piłki nożnej i do koszykówki, ściankę wspinaczkową w kształcie słupa oraz siedziska w kształcie pni. Zrezygnowano z tworzyw sztucznych. Zamiast nich zdecydowano się na proste, surowe materiały w naturalnej kolorystyce, jak beton, stal ocynkowana i drewno. Zostały one wykorzystane także do budowy urządzeń do zabaw dla dzieci.
Plenerowa stołówka na drugie śniadanie i na piknik
Skwer został pozbawiony barier, a atrakcje dla osób w różnym wieku przemieszano, by wzmocnić interakcje międzypokoleniowe. Według tej idei drabinki dla dzieci znalazły się niedaleko plenerowej stołówki, w której studenci między wykładami będą mogli zjeść drugie śniadanie, a całe rodziny urządzić piknik. Z kolei huśtawki zaplanowano w sąsiedztwie ławek, by rodzice czy dziadkowie mogli obserwować bawiące się dzieci.
Wyposażenie skweru ma spokojne barwy, ale dzięki roślinom przestrzeń będzie tętnić kolorami, innymi o każdej porze roku. Pierwsi użytkownicy przetestowali plac zaraz po jego otwarciu. Z tej okazji na terenie obiektu zorganizowane zostały animacje dla dzieci.
Inwestycja kosztowała ponad milion złotych. Projekt został dofinansowany m.in. ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki z Programu Rozwoju Ponadlokalnej Infrastruktury Sportowej – Pilotaż Edycja 2017.
Źródło: http://katowice.wyborcza.pl
2019-06-27