Drzemka w hamaku jest jedną z najbardziej miłych letnich czynności. Obecnie szwajcarscy naukowcy udowodnili dlaczego.
Łagodny ruch kołysania sprawia, że ludzie zasypiają szybciej i zapadają w głębszy sen. Naukowcy twierdzą że badanie takich zmian w aktywności mózgu mogą pomóc odkryć nowe metody leczenia bezsenności.
Neurolodzy z Uniwersytetu w Genewie stworzyli łóżko które delikatnie kołysze się z boku na bok co cztery sekundy. Znacznie wolniej niż wahadło w zegarze z kukułką. "To kołysanie jest bardzo łagodne, bardzo gładkie i oscyluje co cztery sekundy" mówi Sophie Schwartz, profesor neurologii, który kierował badaniami.. "Kolysanie to nie jest takie jak można zaobserwować u matek kołyszących swoje dzieci. Jest bardziej delikatne."
Badanie przeprowadzono na kilkunastu dorosłych osobach, którym na czas 45 drzemki podłączono elektrody rejestrujące aktywność mózgu. Podczas drzemek dla jednych łóżko się kołysało, dla innych było nieruchome.
Naukowcy nie byli zbyt zaskoczeni, że ludzie zasnęli szybciej podczas kołysania. Ale byli zaskoczeni wielką różnicą w aktywności mózgu.
Kołysanie wydłużyło długość snu N2, fazę snu REM, która zajmuje około połowę dobrego snu. Zwiększyło również powolne drgania oraz "wrzeciona snu." Wrzeciona snu są krótkie wybuchy aktywności mózgu, które wyglądają jak nagłe skoki w górę i dół zapisów na elektroencefalogramie.
"Staraliśmy się znaleźć naukowe wytłumaczenie koncepcji kołysania do snu" mówi Michel Muehlethaler, profesor neurologii, który prowadził badania z Schwarz’em. Fakt, że fale mózgowe zmienił się tak bardzo, jest jak twierdzi "zupełnie nieoczekiwane." Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Current Biology.
Wrzeciona snu są związane ze spokojnym snem w hałaśliwym otoczeniu i mogą być oznaką, że mózg próbuje się wyciszyć. Wrzeciona również związane są z możliwością zapamiętania nowych informacji. A to wiąże się z plastycznością mózgu.
Naukowcy twierdzą że umiejętność ta jest ważna w regeneracji mózgu po udarze, a kołysanie podczas snu powinno być stosowane u ludzi po udarach lub innych obrażeniach mózgu. Kołysanie „zmienia stan mózgu" mówi Schwartz.
Szwajcarscy naukowcy są chętni aby wypróbować kołyszące łóżko na pacjentach mających trudności z zasypianiem, czy to może pomóc w bezsenności lub innych zaburzeniach snu. Ale zamiast czekać na te wyniki można wyjść na podwórko i bezpośrednio na sobie przetestować lecznicze właściwości hamaka.
źródło:http://www.npr.org/blogs/health/2011/06/21/137300311/why-hammocks-make-sleep-easier-deeper
Zapraszamy na stronę: www.whamaku.pl