Zaciszny kącik
Zatroszczyłeś się już o wszystko w najdrobniejszych szczegółach, ale czy w całej pasji tworzenia nie zapomniałeś o sobie? W idealnym ogrodzie nie może zabraknąć kącika do osobistych refleksji lub relaksu z książką w ręku w otoczeniu przepięknej zieleni. Takie miejsce można łatwo utworzyć. Obecnie na rynku jest ogromny wybór mebli ogrodowych od altanek, po sofy i kanapy, dzięki którym stworzysz swoje indywidualne zacisze do relaksu. My jednak proponujemy Ci inne rozwiązanie. Wyobraź sobie odpoczynek po całym dniu pracy w miękkim kołyszącym się hamaku, w którym zawinięty niczym w kokonie, będziesz mógł się osłonić od wieczornego chłodnego podmuchu wiatru lub nadmiaru letniego upalnego słońca. Wiele rodzajów hamaków to wiszące dzieła sztuki, które nie tylko upiększą Twój ogród ale wypełnią luksusem każdą przestrzeń, w której się znajdą. Obok postaw ozdobny stolik, na który w zależności od potrzeb położysz ulubioną książkę lub sięgniesz po orzeźwiającego drinka. W ten sposób stworzysz doskonałą kryjówkę dla popołudniowych drzemek.
Same zalety
Wykorzystując hamak nie tylko upiększysz ogród, ale zapewnisz sobie relaksujący odpoczynek. Miarowe i delikatne kołysanie hamaka sprawia, ze szybko się odprężamy, a tym samym szybciej zasypiamy. Leżenie w miękkim materiale niweluje niepotrzebne punkty nacisku. Każde zetknięcie się z twardym podłożem podczas snu powoduje wysyłanie sygnałów do mózgu, które pobudzają komórki nerwowe i wtedy odczuwamy ból. Zaczyna być nam niewygodnie, przez co kręcimy się, często zmieniamy pozycję próbując znaleźć tą właściwą. Miękkość hamaka spowoduje, że nie będziesz się w nim kręcić w poszukiwaniu odpowiedniej pozycji, ponieważ od razu w niej się znajdujesz.
Naukowo zostało udowodnione, że bujanie podczas snu pomaga zsynchronizować aktywność mózgu i ułatwić przejście w głęboką fazę snu zwaną fazą REM. Podczas niej występują najczęściej marzenia senne oraz całkowite rozluźnienie mięśni, dlatego śniący o ruchu człowiek nie porusza się. W związku z tym, że śpiąc przechodzimy przez fazę REM bardziej się wysypiamy, a rano jesteśmy rześcy.
Hamak może działać również leczniczo. Leżenie w hamaku zapewnia nam lekko uniesioną głowę, co pozytywnie wpływa na krążenie krwi do mózgu. Terapeuci odkryli także, że w pozycji stojącej lub siedzącej na nasz kręgosłup działają siły grawitacyjne, które przyczyniają się do wytwarzania ucisków na nerwy. Podczas odpoczynku w hamaku ciało jest ułożone w pozycji V. Pozycja ta sprawia, że w dolnej części kręgosłupa dyski rozciągają się. To z kolei wytwarza efekt „bezgrawitacyjny”, który daje odczucie lekkości. Leżąc w hamaku nasz kręgosłup odpoczywa, jest odciążony i nic nie uciska na nasze nerwy. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ hamak dopasowuje się do nas niezależnie od wagi, wielkości czy wieku, każdemu będzie wygodnie w hamaku. Tak dobre dopasowanie się hamaka do naszego ciała powoduje pełne odprężenie organizmu i zastrzyk energii na resztę dnia.
Kilka wskazówek
Hamak daje niezwykły komfort, pod warunkiem, że jest prawidłowo zamontowany – warto zwrócić na to uwagę. Gdy zawiesimy hamak odpowiednio, będziemy mogli w pełni korzystać z jego zalet. W hamaku powinniśmy układać się po przekątnej, wówczas osiągniemy prawidłową pozycję, w której nasze ciało będzie prawidłowo położone. Do odpoczywania warto wziąć poduszki – jedną pod głowę, jeśli czytamy, drugą natomiast można położyć pod kolanami, jeśli zamierzamy spać. Prawdą jest, że im większy hamak tym lepiej. Jest to związane z ilością miejsca, którą możemy dysponować. A w większym hamaku mamy więcej miejsca, żeby swobodnie się ułożyć.
Hamak wykonany z wysokiej jakości bawełny będzie idealny dla osób z wrażliwą skórą – nie podrażni jej i nie wywoła reakcji alergicznej. Ciągła cyrkulacja powietrza również ma znaczenie dla naszej skóry, a co za tym idzie poziomu komfortu. Fakt bycia owiniętym przez hamak jak w kokonie zapewni nam poczucie bezpieczeństwa i pozwoli się odprężyć. Do ogrodu warto wybrać produkty odporne na warunki pogodowe – specjalne materiały odporne na wilgoć, grzyby lub działanie słońca powodujące wyblakniecie koloru. Jeśli wybierzesz oryginalny rodzaj hamaka, jakim jest fotel hamakowy zwróć uwagę z czego jest wykonany drążek. Wybieraj tylko specjalnie impregnowane drewno. To samo tyczy się stojaków do hamaków i foteli hamakowych. W tym przypadku dobrą alternatywą mogą być metalowe stojaki pomalowane farbą zabezpieczającą przed korozją.
Zapraszamy na stronę: www.whamaku.pl