Budowę skweru, jakiego w mieście jeszcze nie było, planowano w chorzowskim kampusie Uniwersytetu Śląskiego od trzech lat. Marzenia udało się urzeczywistnić dzięki współpracy uczelni i miasta.
Wielofunkcyjna strefa aktywności, która ma być miejscem relaksu i międzypokoleniowej integracji, otwarta została w poniedziałek. Powstała przy ul. 75. Pułku Piechoty w Chorzowie, w sąsiedztwie Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Oddany do użytku siedem lat temu obiekt, nazywany śląskim Harvardem, to jeden z najnowocześniejszych kompleksów naukowo-dydaktycznych w Polsce. Uczelnia chciała, by także jego otoczenie było wyjątkowe. Koncepcję wielofunkcyjnej strefy aktywności opracowała pracownia SLAS Architekci z Katowic.
Beton i drewno wygrały z kolorowymi tworzywami
W nowym kompleksie znalazło się miejsce na wieloosobowe hamaki oraz drewniane leżaki. Zjeżdżalnie i miejsca do siedzenia wkomponowano w sztuczne górki. Zaplanowano również boiska do piłki nożnej i do koszykówki, ściankę wspinaczkową w kształcie słupa oraz siedziska w kształcie pni. Zrezygnowano z tworzyw sztucznych. Zamiast nich zdecydowano się na proste, surowe materiały w naturalnej kolorystyce, jak beton, stal ocynkowana i drewno. Zostały one wykorzystane także do budowy urządzeń do zabaw dla dzieci.
Plenerowa stołówka na drugie śniadanie i na piknik
Skwer został pozbawiony barier, a atrakcje dla osób w różnym wieku przemieszano, by wzmocnić interakcje międzypokoleniowe. Według tej idei drabinki dla dzieci znalazły się niedaleko plenerowej stołówki, w której studenci między wykładami będą mogli zjeść drugie śniadanie, a całe rodziny urządzić piknik. Z kolei huśtawki zaplanowano w sąsiedztwie ławek, by rodzice czy dziadkowie mogli obserwować bawiące się dzieci.
Wyposażenie skweru ma spokojne barwy, ale dzięki roślinom przestrzeń będzie tętnić kolorami, innymi o każdej porze roku. Pierwsi użytkownicy przetestowali plac zaraz po jego otwarciu. Z tej okazji na terenie obiektu zorganizowane zostały animacje dla dzieci.
Inwestycja kosztowała ponad milion złotych. Projekt został dofinansowany m.in. ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki z Programu Rozwoju Ponadlokalnej Infrastruktury Sportowej – Pilotaż Edycja 2017.
Źródło: http://katowice.wyborcza.pl
Używamy ciasteczek, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich preferencji.
Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.
Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.