Rehabilitacja niepełnosprawnych
Hamaki kojarzą nam się przede wszystkim z przyjemnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Ale należy wiedzieć, że istnieją również takie, które mają przeznaczenie zdrowotne, a dokładnie wykorzystywane są przy zabiegach rehabilitacyjnych. Są to proste w swojej formie hamaki wiszące, na których osoby potrzebujące leczenia wykonują pod okiem fizjoterapeuty określone ćwiczenia.
Hamaki do rehabilitacji znaleźć można w naszym sklepie. Doskonale sprawdzą się zarówno w użytku domowym (podczas ćwiczeń wykonywanych w domu), jak i w salach i gabinetach rehabilitacyjnych. Tego typu hamaki stosuje się przede wszystkim jako element terapii zaburzeń integracji czynności zmysłowych metodą SI. Hamaki w rehabilitacji sprawdzają się także w przypadku dzieci z autyzmem oraz w celu ćwiczenia integracji sensorycznej.
Warto już od pierwszych miesięcy życia zapoznawać dzieci z hamakiem – na pewno będzie to korzystne dla ich rozwoju.
Hamak terapeutyczny znajduje zastosowanie w ośrodkach rehabilitacyjnych, które specjalizują się w terapii zaburzeń integracji czynności zmysłowych metodą SI. Podwieszony punktowo na haku za pomocą karabińczyka hamak służy do relaksacji wywoływanej przez wrażenia proprioceptywne i linearną stymulację przedsionkową oraz do ćwiczeń wzmacniających obustronną koordynację ruchową, konwergencję oczu.
źródło: http://opiw.pl/en/oferta/28-integracja-sensoryczna/sprzet-i-akcesoria-do-terapii-sensorycznej/215-hamak-terapeutyczny-hk-1
Sprzęt do integracji sensorycznej - Hamak
Ruch kołysania o różnorodnej amplitudzie. Spokojne kołysanie daje jednocześnie efekt uspokajający i stymulujący. Przez huśtanie się i obracanie aktywowany jest ośrodek równowagi. Oprócz integracji sensorycznej do wykorzystania w rehabilitacji, psychomotoryce.
źródło: http://www.jodlowiec.pl/si/hamak.html
Fotel hamakowy lub hamak byłyby wspaniałym prezentem dla dziecka z autyzmem. Dlaczego? Fotel otula dziecko dość ściśle, podczas bujania. Ruchy kołysania w połączeniu z poczuciem bezpieczeństwa, jakie zapewnia struktura fotela hamakowego, przyczyniają się do poprawy samopoczucia autystycznych dzieci. Nawet po 15 minutach spędzonych na bujaniu się, rezultat może być bardzo pozytywny. Dziecko będzie bardziej zrelaksowane, bardziej skupione, a taki stan może się utrzymać nawet do końca dnia.
Znaczna część terapii autyzmu koncentruje się na integracji sensorycznej i jednym z narzędzi tej terapii jest właśnie kołysanie! Ludzie z różnego rodzaju zaburzeniami takimi jak autyzm, PDD, ADHD czy zespół Aspargera będą czerpali duże korzyści z kołysania się w fotelach hamakowych. Ten ruch będzie stanowił część ich terapii.
Ruch wahadłowy przywraca równowagę systemu przedsionkowemu – część mózgu – i pomaga Dzieciom z autyzmem, oraz podobnymi zaburzeniami, czuć się bardziej zrównaważonym. Kołysanie się łagodzi, odpręża i poprawia koncentrację. Dzieciom, które mają problem ze skupieniem się na zadaniach z matematyki, a także z czytaniem, będzie łatwiej skupić się na tych czynnościach, podczas siedzenia w fotelu hamakowym.
Fotel hamakowy bardzo łatwo zamontować w domu, nie będzie zajmował dużo miejsca. Niewątpliwą zaletą jest to, że gdy nie używamy fotela możemy go zdjąć z haka i schować.
Nie tylko Dzieci z autyzmem i podobnymi zaburzeniami skorzystają z obecności hamaka. Zmęczeni całym dniem Rodzice również poczują się lepiej, po kilkunastu minutach spokojnego kołysania:)
Nie wiem czy wiecie, ale wszelkiego rodzaju hamaki mogą być fantastycznym stymulatorem rozwoju dziecka zarówno zdrowego jak i zaburzonego. Każde dziecko od samego początku swojego istnienia tj. już w okresie 9 miesięcy, kiedy znajduje się w łonie matki prędzej czy później zaczyna się poruszać. Przekręca się, robi fikołki, prostuje, rozprostowuje nogi i ręce, co powoduje, radość rodziców, którzy jeszcze nie wiedzą, że jest to początek stymulacji układu nerwowego.
Matka często kołysze się na fotelu na biegunach bądź hamaku śpiewając jeszcze nienarodzonemu członkowi rodziny piosenki lub kołysanki, co kontynuuje po pojawieniu się dziecka na świecie. Potem pojawiają się bujaki, kołyski, mini hamaki, husty wszystko to, co oprócz karmienia, przytulania i zapachu mamy uspokaja dziecko. W większości domów bez tego typu „gadżetów” byłoby trudno organizować sobie codzienne życie domowe. Im starsze dziecko tym chętniej chce huśtać się na huśtawkach na placu zabaw lub kręcić na karuzeli. Dzieci uwielbiają tego typu rozrywkę. Niecheć do opuszczania tego typu miejsc przez nasze pociechy jest na to najlepszym dowodem.
Nie jedna osoba się ze mną zgodzi, że „zapoznając” dziecko z hamakiem, trudno jest później rozdzielić te dwa „obiekty” od siebie i bardzo dobrze. Niejednokrotnie udowodniono, że stymulacja, jaką dostarcza bujanie w hamaku powoduje szybszy rozwój dziecka i jest odpowiedzialna za integrację wrażeń zmysłowych z otaczającego świata. Kołysanie wpływa na rozwój koordynacji ruchowej, wyobraźnię przestrzenną, wpływa na szybszy rozwój zdobycia poszczególnych etapów rozwoju ruchowego i komunikacji oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej.
Kołysanie w hamaku lub kocu jest też często nierozerwalnym elementem terapeutycznym dzieci z zaburzeniami rozwoju. Z własnego doświadczenia zaobserwowałam, że metoda ta pomaga w hamowaniu trudnych zachowań tj. wybuchów złości, płaczu. Nie rzadko pomaga w nawiązywaniu pierwszych zalążków zwrócenia uwagi na inne dzieci np. gdy więcej niż jedno dziecko jest jednocześnie bujane w hamaku.
Bardzo często hamak terapeutyczny jest stosowany na zajęciach Integracji Sensorycznej, które są w większej mierze nierozerwalne z innymi terapiami dzieci z zaburzeniami rozwoju( w tym autyzmu). Dzieci np. z autyzmem nie rzadko są nadwrażliwe słuchowo, co powoduje, że zakrywają uszy przy głośnych dźwiękach, które są dla nich niezmiernie trudne do zniesienia. Oprócz tego nie rzadko u tych dzieci pojawia się kłopot z równowagą, niepewnością grawitacyjną – ogólnie motoryką dużą oraz obniżonym lub wzmożonym napięciem mięśniowym. W tego typu problemach rozwojowych nie rzadko używa się hamaków terapeutycznego np. w celu normalizacji układu słuchowego buja się dziecko w hamaku przy jednoczesnym słuchaniu cichej muzyki np. relaksacyjnej.
Wiem, że trudno jest stworzyć dziecku we własnym domu gabinet do terapii lub plac zabaw z huśtawkami, dlatego warto jest pomyśleć o hamaku, który można zawiesić zarówno w pokoju dziecka jak i na balkonie/tarasie a w przypadku większych możliwości zawiesić lub postawić w ogrodzie. Jest to świetna forma rozrywki nie tylko dla dzieci, ale również fantastyczny obiekt stymulujący rozwój każdego dziecka, o czym warto pomyśleć.
Autor: Karolina Baran (psycholog/terapeuta)