To, że hamaki wpływają pozytywnie na psychikę i pozwalają się zrelaksować jest oczywiste, natomiast inne korzyści płynące dla naszego zdrowia nie są tak znane. Wyobraźcie sobie, że używanie hamaków przez to, że redukuje stres prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi, a ponadto pomagaja kontrolować emocje. Korzystanie z hamaków wspomaga także naszą kondycje fizyczną. Kładąc się na hamak wszystkie nasze kręgi układają się właściwie w stosunku do głowy i kości ogonowej. Taka pozycja wprowadza ciało w stan medytacji, który pozwoli ciału zregenerować się i uwolnić od bólu.
Co więcej regularne odpoczywanie w hamaku poprawia aktywność mózgu. Ten fakt jest wykorzystywany w leczeniu autyzmu i innych problemów, takich jak słabe czytanie czy słabe przyswajanie informacji. Nawet lekarze zalecają hamaki, jako środek leczniczy na wyżej podane dolegliwości. Argumentują to, tym, że ruchy hamaku stymulują korę mózgową, która z kolei wpływa na skupienie i koncentracje.
Szczególnie polecane są hamaki wykonane z bawełny. To właśnie dzięki niej nasze ciało może w pełni dostosować się do powierzchni hamaku i co za tym idzie nie będzie wytwarzał się żadnej opór w naszym organizmie, który może powodować ból. Dowiedziono także, że hamaki są idealne do „leczenia” bólów pleców i głowy.
Wiele osób twierdzi, że dla osób cierpiących na dystrofię mięśniową pół godziny dziennie na hamaku jest bardziej wydajne od dwóch godzin masażu.
Poza relaksem i leczeniem, hamak jest wspaniały do ćwiczenia jogi i medytowania.
Żeby terapia hamakowa była skuteczna należy przede wszystkim zapomnieć o nękających nas problemach i skupić się na otoczeniu – chmurach, śpiewie ptaków, gwiazdach na niebie lub na wnętrzu naszego domu.
Pamiętajmy, że hamak to nie tylko alternatywa dla stacjonarnych mebli, to także źródło zdrowia.