Uprawa

Organiczna uprawa bawełny jest zaufaną metodą. Nie wymaga ona specjalnych warunków, co oznacza, że można ją stosować w każdym rejonie geograficznym, klimacie i na każdej glebie.

Metody uprawy bawełny ekologicznej są zgodne z innymi rodzajami upraw organicznych, ponieważ wykorzystuje się przy nich zasady płodozmianu, użyźnia się glebę naturalnymi nawozami (zwierzęcymi) oraz stosuje się naturalne pyły skalne. Bawełna ekologiczna jest sadzona ręcznie, a proces pozyskania sadzonki ściśle związany jest z praktykami kulturowymi. Bawełnę przed pasożytami chronią biologiczne pestycydy, które stworzone są przez człowieka z bakterii, wirusów i grzybów.

Metoda uprawy bawełny organicznej jest dobrze znana na świecie, a jej skuteczność i korzyści z niej płynące są poparte wieloma publikacjami naukowymi.

Cottonfield by fotolia

Duża część starszych pokoleń rolników oraz rolników, którzy nie mają funduszy i których nie stać na chemiczne środki, wciąż uprawia bawełnę w sposób ekologiczny. Są rozlokowani w różnych miejscach, co poświadcza fakt, że dla uprawy organicznej nie ma barier. Co więcej, uprawa bawełny organicznej nie musi spełniać żadnych wymagań ustalonych przez różne instytucje. Na niektórych farmach zostały przeprowadzone eksperymenty, które wykazały, że organiczna uprawa wypływa znacznie lepiej na jakość rośliny.

Zasada głosi, że uprawa bawełny organicznej jest dużo bardziej wydajna, niż uprawa bawełny nieorganicznej, niestety większa wydajność pociąga za sobą także większe koszty produkcji. Na szczęście nie są one znacząco wyższe.